شست و شوی فرش با مواد خانگی  ، در گذشته شستشوی فرش و موکت به روش سنتی، در منازل انجام می شد. فصل خانه تکانی که اواخر اسفند آغاز می شد با قالی های رنگارنگ آویزان از پشت بام ها همراه بود اما حالا شستشوی فرش و موکت به قالیشویی سپرده می شود .

قالی های پشت بام محدود به چند برگ نیازمندی روزنامه شده است. در این مطلب به بیان شیوه ای آسان برای شست و شوی فرش و موکت می پردازیم اما سراغ مواد شیمیایی نمی رویم بلکه به شما تمیز کننده های خانگی را معرفی خواهیم کرد که سلامت شما را حفظ کنند.
تمیز کننده هایی که به تفکیک بیان خواهیم کرد عبارتند از : جوش شیرین و سرکه، نمک، بخار، پراکسید هیدروژن می باشد. قطعا این روش ها به دلیل، از بین لکه ها با توجه به ابزار مورد نیاز و دسترسی شما به آن ها بهترین و مناسب ترین روش را برای خود انتخاب خواهید کرد.


تمیز کردن فرش با سرکه و جوش شیرین : 


در این روش کافی است روی لکه ها مقدار مناسبی جوش شیرین بریزید سپس سرکه سفید را به آن اضافه کنید. حال از دستمال جاذب بالا برای جذب سرکه استفاده کنید و پس از خشک شدن فرش، جوش شیرین باقی مانده را با جارو برقی تمیز کنید. اگر اندازه لکه بزرگ تر است جوش شیرین به تنهایی راه حل مناسبی است که پس از اتمام کار با جارو برقی به آسانی تمیز می شود.


تمیز کردن فرش با استفاده از نمک : 


سرکه و نمک را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر در آید سپس خمیر به دست آمده را روی لکه قرار دهید. سپس به کمک یک دستمال مرطوب، سطح مورد نظر را تمیز کرده و پس از خشک شدن، فرش را جاروبرقی کنید.


تمیز کردن فرش با پراکسید هیدروژن : 


این روش ساده تنها در یک گام انجام می شود چرا که فقط کافی است پراکسید هیدروژن را تهیه کرده و روی لکه مورد نظر بریزید و شاهد از بین رفتن لکه باشید. 


تمیز کردن فرش با بخار : 


در این روش به بخارشو نیاز دارید. آب را داخل بخارشو بریزید و از سرکه و آب به جای محلول شیمیایی استفاده کنید. (حتما قبل از انجام این کار، کاتالوگ دستگاه بخارشو خود را با دقت مطالعه کنید و در صورت امکان مخلوط آب و سرکه را به آن اضافه کنید.)