روش های مختلف از بین بردن لکه های فرش ، در از بین بردن لکه های فرش و موکت نکاتی وجود دارد. در این مقاله به شما روش تخصصی تری را آموزش می دهد. روش های مختلف از بین بردن لکه های فرش در ادامه ذکر شده است با ما همراه باشید.


پاک کردن لکه با ماست : 


اگر لکه ایجاد شده روی فرش یا موکت شما تازه است ابتدا مقداری ماست روی لکه ها بریزید و با قاشق جمع کنید این روش بیشتر مناسب لکه های چای یا نسکافه است. ابتدا ماست را روی لکه های ایجاد شده بریزید و در صورت لزوم چندین بار این کار را تکرار کنید و در پایان با دستمال تمیز محل لکه را به خوبی خشک نمایید اما در حالت کلی، گام اول تمیز کردن فرش، جارو زدن است تا کاملا گرد و غبار موجود تمیز شود.


مایع تمیز کننده فرش : 


شوینده های مناسب برای فرش، شوینده های صابونی هستند که خاصیت قلیایی کمتری داشته باشند. صابون لباسشویی و شامپو فرش به دلیل داشتن این ویژگی شوینده های مناسبی برای فرش هستند. انواعمختلفی از این شوینده ها در بازار موجود هستند اگر به موارد گفته شده دسترسی ندارید کافی است یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیتر آب حل کرده پس از کف کردن محلول آن را با یک تکه اسفنج که جاذب بالای آب نباشد بر روی فرش بمالید و پس از اتمام کار با دستمال تمیز یا حوله سطح فرش را خشک کنید.


روش های دیگری نیز علاوه بر مایع تمیز کننده وجود دارد مانند:


استفاده از زمین شوی : 


در این روش کافی است دو پیمانه، جوش شیرین را با یک چهارم تکه صابون مخلوط کنید و بر روی فرش اسپری کنید البته برای معطر شدن فرش می توانید از اسانس لیمو نیز استفاده کنید سپس یک پیمانه سرکه سفید را با یک چهارم پیمانه مخلوط کرده و زمین شوی را به آن آمیخته و روی فرش بکشید. برای خشک شدن فرش، حدود بیست الی سی دقیقه صبر کنید سپس در مرحله پایانی از جاروبرقی استفاده کنید.


پاک کردن لکه های قدیمی : 


ممکن است روی فرش شما لکه هایی وجود داشته باشد که مدت هاست روی فرش مانده اند. برای از بین بردن این لکه ها می توانید از خمیر ریش استفاده کنید. پس از قرار دادن خمیر بر روی لکه پارچه مرطوبی را روی محل لکه بمالید. بعد از خشک شدن توسط پارچه تمیز یا حوله محل لکه را بپوشانید و یک کتاب سنگین روی آن قرار دهید.