تمیز نمودن فرش بدون شستن آن در منزل ، برای پاک کردن لکه‌ها از روی فرش احتیاجی به بردن فرش به قالیشویی نمی باشد و می‌توانید با استفاده از چند روش ساده و راحت انواع لکه‌های روی فرش را پاک کنید .

برای از بین بردن و پاک کردن لکه از روی فرش باید بدانید که هر گونه لکه را می‌توانید با چه موادی پاک کنید . بهتر است برای این کار از مواد طبیعی به کار ببرید . برای تمیز کردن فرش بدون شستن باید به نکته های مهمی دقت کنید و آن‌ها را برای بدست آوردن نتیجه بهتر استفاده کنید .
نکته بسیار مهم برای این که بتوان لکه‌ها از روی فرش پاک کرد باید به آن دقت کرد این است که در همان زمان که چیزی بر روی فرش می ریزد سریعا آن بخش را تمیز کنیم یا ماده‌ای را که بر روی فرش می ریزد بردارید تا که اگر لکه ای بر روی فرش ماند بشود آن را راحت از بین برد .
برای تمیز نمودن فرش بدون شستن باید ماده تمیز کننده را در قسمتی از فرش امتحان کنید و اطمینان پیدا کنید که آسیبی به فرشتان نمی رسد .
تلاش کنید تا ماده تمیز کننده را مستقیم روی فرش نریزید و از بخش بیرونی لکه ماده را بر روی آن بریزید تا لکه به قسمت های دیگر نرود و لک بیشتر نشود.
اگر پس از تمیز کردن فرش بدون شستن باز فکر کردید که فرشتان هچنان خیس است پارچه‌ای تمیز را روی آن قسمت بگذارید و وسیله‌ای سنگین را نیز بر روی آن بگذارید .
از ساییدن لکه در حین تمیز کردن فرش بدون شستن جلوگیری کنید زیرا این کار سبب می‌شود لکه پخش شود و زیاد تر بشود .
اگر لکه خون روی فرشتان خورد به هیچ عنوان نگران نباشید تنها کافی است که لکه را تا جایی که امکان دارد با پارچه‌ای پاک جذب کنید بعد یک قاشق غذا خوری مایع شوینده را با یک قاشق سرکه سفید ترکیب کرده و کمی آب ولرم به آن بزنید و مایع درست شده را روی لکه بمالید و بایستید تا خشک شود بعد از خشک شدن بخش مورد نظر ، آرام آرام فرش را جارو کنید .
وقتی که لکه‌ شمع روی فرش ریخت اولین کاری که باید انجام دهید این می باشد که همان لحظه کمی یخ را روی مایع شمع ریخته شده روی فرش بگذارید این کار سبب می‌شود تا لکه سریعا خشک شود و شما بتوانید به آسانی آن را تمیز کنید و کار تمیز کردن فرش بدون شستن صورت بپذیرد .