بهترین حیوان برای پرورش خانگی

بهترین حیوانات خانگی برای نگهداری در آپارتمان ، امروزه بسیاری ازافراد به دلایل مختلف اقدام به خرید و نگهداری از حیوانات خانگی می کنند. مراقبت از یک حیوان خانگی باعث ایچاد یک فضای متفاوت در خانه می شود.

البته باید دقت داشت که مراقبت از یک حیوان در منزل نیازمند رعایت یکسری از اصول است. در ادامه به چند حیوان خانگی اشاره می کنیم که می توان آنها را در محیط آپارتمان یا منزل نگهداری کرد. شما می توانید برای خرید حیوان خانگی ارزان به بازارهای خرید و فروش حیوانات خانگی مراجعه کنید. 


سگ :

بسیاری از افراد، نژادهای مختلفی از سگ را در منزل خود نگهداری می کنند. باید گفت که سگ ها حیواناتی باوفا هستند. اما ممکن است در زمان نگهداری از آنها با مشلاتی روبه رو شوید. مثلا گاهی اوقات سگ ها به افراد نا آشنا حمله می کنند و آنها را گاز می گیرند. برای نگهداری از یک سگ در منزل باید اطلاعات دقیقی در مورد نحوه نگهداری، تغذیه، واکسیناسیون و نیازهای دیگر آن داشت.

اگر از یک توله سگ نگهداری می کنید، باید به واکسیناسیون آن توجه داشته باشید تا دچار بیماری های عفونی مانند دیسمپر، لپتوسپیروز و پاروویروس نشود. برای اینکه سگ شما سالم بماند، مراجعه به دامپزشک را فراموش نکنید. در صورتی که سگ خود را پیش دامپزشک ببرید، این امر باعث می شود تا در صورت بروز هر گونه مشکلی، سریعتر بتوانید آن را برطرف کنید.

سگ ها حیوانات پرجنب و جوشی هستند و نیاز به ورزش روزانه دارند. البته شرایط ورزشی سگ ها بسته به نژاد، جنس و سن آنها متفاوت است. همواره به وزن سگ خود توجه داشته باشید. در صورت اضافه وزن ممکن است به بیماری های مختلفی مانند بیماری کبد و بیماری عروق کرونر مبتلا شود. برای این که سگ شما وزن مناسبی داشته باشد، می توانید از راهنمایی های دامپزشک کمک بگیرید.

یکی از نیازهای سگ ها مسواک زدن دندان هایشان است. در صورتی که غذا در لابلای دندان های سگ باقی بماند، منجر به عفونت می شود. این عفونت علاوه بر بوی بد، می تواند از طریق خون در سرتاسر بدن سگ پخش شود. این مسئله باعث آسیب به ریه ها، کبد، کلیه ها ، استخوان ها و... می شود.

گربه :

بسیاری از افراد علاقه دارند تا از گربه در منزل خود نگهداری کنند. این حیوان معمولا نیاز به نگهداری خاصی ندارد. گربه ها حیواناتی هستند که حالت دفاعی به خود می گیرند و گاهی اوقات در صورتی که اذیت شوند، ممکن است از خود عکس العمل نشان دهند.

در برخی از گونه های این حیوان، موها دچار ریزش می شوند. این مسئله برای افراد حساس، آزاردهنده است . بنابراین اگر قصد خرید یک گربه را دارید و نسبت به ریزش مو حساس هستید، گربه ای را انتخاب کنید که این مشکل را نداشته باشد. همواره سعی کنید تا موهای گربه ی خود را شانه بزنید. این کار برای گربه بسیار لذت بخش است. در این صورت موهای مرده از بدن او جدا می شوند و گربه دیگر بدن خود را لیس نمی زند.

 در صورتی که متوجه مشکلی بر روی بدن گربه خود شدید به یک دامپزشک مراجعه کنید. به این نکته توجه کنید که همواره آب تمیز و تازه در دسترس گربه ی خود قرار دهید. برخی از گربه ها دوست ندارند در زمان نوشیدن آب خم شوند، در این حالت بایستی برای آنها از یک لیوان بلند استفاده کرد. برای تمیزی دندان های گربه ی خود بهتر است حداقل سالی یکبار به دامپزشک مراجعه نمایید.


خرگوش :

این حیوان در  بین مردم بسیار محبوب است. کودکان علاقه ی زیادی به خرگوش ها دارند و در زمان مشاهده ی یک خرگوش آن را بغل می کنند و یا به دنبال خرگوش می دوند تا با آن بازی کنند. برخی معتقدند که در منزلی که کودکان زیر 12 سال حضور دارند نباید از یک خرگوش نگهداری کرد. طبیعت خرگوش ها طوری است که به سرعت دچار استرس می شوند. این استرس ممکن است خطرناک باشد. در برخی موارد صداهای بلند باعث ایست قلبی و مرگ خرگوش ها می شوند. بنابراین باید در محیطی آرام از آنها نگهداری شود.

یک نکته در مورد خرگوش ها این است که آنها علاقه ای به آب ندارند، پس از شستشوی آنها پرهیز کنید. باید قفس آنها را به صورت مداوم تمیز کنید و برای خرگوش خود سبزیجات و یونجه تازه تهیه نمایید. مانند هر حیوان خانگی دیگری نیاز به ویزیت توسط دامپزشک دارند.

همستر :

یک حیوان خانگی کوچک و پر انرژی است. در صورتی که علاقمند هستید از یک همستر در منزل خود نگهداری کنید، باید خیلی مراقب آن باشید. معمولا برای اینکه همستر مدام مشغول باشد، در قفس آن یک چرخ نصب می کنند. دقت کنید که این حیوان خیلی سریع کثیف می شود و این مسئله باعث ایجاد بوی ناخوشایند می شود. به همین دلیل باید به صورت مداوم قفس همستر خود را تمیز کنید.

منبع : وبلاگ آدرس