آشنایی با انواع فرش های ایرانی قسمت اول ، یکی از انواع گستردنی ها فرش است که برای پوشش زمین به کار برده می شود. بافت فرش با استفاده از پشم، الیاف پنبه و ابریشم صورت می گیرد.

از آن جایی که نقش های به کار رفته در فرش بسیار زیبا هستند، امروزه فرش و قالی دارای جنبه تزیینی نیز هستند. در سال ۱۳۹۳ شهر تبریز به عنوان پایتخت فرش دنیا شناخته شد.

 

فرش ایرانی دارای انواع مختلفی است. در این مقاله به بررسی انواع فرش ایرانی می پردازیم:

 


فرش ترکمن : 


نمونه بسیار زیبایی از فرش ترکمن در تملک سان مارکو است. در سال ۱۶۲۲ به وسیله ایرانیان چهار فرش دیگر و سه فرش زربافت ابریشمی در سال 1636 به ونیز فرستاده شد.


فرش مود خراسان : 


این قالیچه بر اساس شیوه قالی های مشهدی بافته شده و در میان تولیدات خراسان از بهترین نمونه ها می باشد. ولی چون تولیدات آن بسیار کم است، تعداد اندکی از آن به بازار روانه شده‌. این قالیچه دارای اندازه ۶ متر مربع بوده و رنگ های آن معمولاً تیره هستند و با یکدیگر همخوانی دارند.

 

فرش مشهد : 


در کارگاه مشهد و اطراف آن نمونه هایی از فرش مشهد بافته می شود که دارای مرغوبیت بسیار زیادی بوده و به بازارهای غرب و انگلستان فرستاده می شود. در این فرش نقش های اسلیمی ترنج و پیچک مانند وجود دارد‌.
فرش بافته شده در مشهد علاوه بر استفاده داخلی برای صادرات نیز مناسب است. این فرش دارای الیافی است که به شدت صیقل داده شده و می تواند رنگ را به خوبی جذب کند. ولی این موضوع موجب کاهش عمر فرش ها می شود.


فرش باصری : 


در استان فارس، ایلی به نام ایل باصری وجود دارد که قالی باصری توسط این ایل بافته می شود. از مشخصه این قالی می توان رنگ نارنجی آن را نام برد. از دیگر ویژگی‌های قالی ایل باصری می‌توان به عناصر طبیعت، پرندگان، گیاهان و گل های بافته شده در فرش اشاره کرد.


فرش زنجان : 


یکی از صنایع قدیمی در زنجان فرش بافی است که در صادرات فرش نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد. تاریخچه فرش بافی در زنجان را می توان مربوط به اوایل بنای شهر زنجان دانست. فرش های صادراتی بافته شده در زنجان را می‌توان بهترین جلوه های فرهنگی این استان معرفی کرد. از جمله پرطرفدارترین فرش های ایرانی می توان به فرش افشار زنجان اشاره کرد. به گونه‌ای که به علت زیبایی طرح ها و رنگ در کشورهای اروپایی از آن استقبال بسیار زیادی می‌شود.